Biblioteka Publiczna w Gródku w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki gościła pana Stanisława Srokowskiego, pisarza, poetę, prozaika, dramaturga, publicystę, autora blisko 50 książek, powieści, opowiadań, tomów poetyckich, sztuk teatralnych, opracowań, esejów, dzieł publicystycznych, recenzji, wywiadów.

Stanisław Srokowski urodził się na „Kresach” tj. w woj. tarnopolskim, po ewakuacji w 1945 r. osiedlił się w Mieszkowicach, gdzie ukończył szkołę podstawową. Następnie był uczniem Liceum Ogólnokształcącego w Dębnie Lubuskim. W roku 1960 ukończył WSP w Opolu, potem pracował w Legnicy jako nauczyciel. Po wydarzeniach marcowych w 1968 r. został zmuszony do opuszczenia szkoły,zamieszkał we Wrocławiu, gdzie pracował m. in. jako dziennikarz. W latach 1990–1993 wykładał na Uniwersytecie Wrocławskim. Srokowski pisze nie tylko dla dorosłych. W swoim dorobku literackim posiada wiele książek dla dzieci i młodzieży np. „Przygody Odyseusza”, „Mity Greckie”, „Bajki Ezopa”. , „Przygody Heraklesa”. W swojej twórczości dla czytelnika dorosłego autor poświęca dużo uwagi tematyce kresowej.

Swoje spotkanie autor rozpoczął od wprowadzenia w tematykę Kresów z historycznego, socjologicznego i statystycznego punktu widzenia, a głównym celem tego wywodu było przekonanie uczestników spotkania, że każdy z nas, który urodził się na Kresach lub nie, coś z Kresów ma. Srokowski podawał przykłady, jak wielu pisarzy wywodzi się z Kresów, jak wielu artystów, reżyserów, wielu przywódców państwowych, królów, stamtąd pochodzi, a są to liczby niewyobrażalne. Pan Stanisław opowiadał o wielokulturowości Kresów, o zróżnicowaniu narodowym , językowym i religijnym. Jego najstarszą książką poruszającą ten temat jest powieść pt. „Repatrianci”, która z wielkim trudem i problemami ukazała się w latach 80-tych. Kolejna książka „ Nienawiść” to cykl opowiadań o największym dramacie, który zdarzył się Polakom w dziejach, czyli mordy, jakich dokonywała UPA na Polakach w czasie II wojny światowej. Autor przedstawił także czytelnikom najnowszą książką pt. „Strach”, która rozszerza i pogłębia tę problematykę. Srokowski przenosi ją - po latach - do naszych czasów. Oddaje klimat zbrodni, pokazuje zwyrodnienia i degenerację istoty ludzkiej wyrastające z obłędnej ideologii integralnego nacjonalizmu. Przedstawia w sposób niemal doskonały potęgę STRACHU. Możemy go odczuć i ogarnąć zmysłem. Bez tego nie będziemy w stanie pojąć naszej epoki. Ta książka to wstrząsający epos kresowy ukazujący bezmiar okrucieństwa, cierpienia oraz dramat ludobójstwa.

Kolejne z najnowszych powieści Srokowskiego to trylogia kresowa pt. „Ukraiński kochanek”, „Zdrada” oraz „Ślepcy idą do nieba”,które nadały mu przydomek „Homer Kresów”.

Spotkanie z autorem odbyło się 10 października 2014 r. w czytelni Oddziału Dziecięcego Biblioteki Publicznej w Gródku. Współorganizatorem spotkania była pani Małgorzata Rokicka-Szymańska - kierownik Bibliotek Powiatu Białostockiego z Książnicy Podlaskiej w Białymstoku.

Podczas spotkania można było nabyć najnowsze powieści autora wraz z autografem oraz zrobić pamiątkowe zdjęcie

Licznik odwiedzin: 51252