Rok 2013 został ustanowiony Rokiem Juliana Tuwima. W tym roku przypada bowiem rocznica śmierci poety i stulecie jego debiutu.

Z tej to okazji 10 października uczniowie klas VI z Gródka i Załuk spotkali się na warsztatach dziennikarskich pt. „Czyhanie na Tuwima – tworzymy numer specjalny gazetki” zorganizowanych przez Bibliotekę Publiczną dzięki życzliwości pani Małgorzaty Rokickiej – Szymańskiej, kierownika Bibliotek Powiatu Białostockiego.

Celem warsztatów było przybliżenie sylwetki tego wspaniałego poety. Panie Magda i Joanna z wydawnictwa Akapit Press z Łodzi na początku zapoznały młodzież z zasadami tworzenia czasopisma, z zasadami pracy i warsztatem dziennikarza. Następnie pokazały szóstoklasistom Tuwima od innej, mniej znanej uczniom strony, jako „wynalazcę wymyślonych zapachów i twórcę domowych perfum, chemika, zielarza, magika, pirotechnika, zbieracza znaczków, węży, jaszczurek i żab. Był dla swojej siostry panaceum na wszystkie nieszczęścia. Z każdej katastrofy ratowała ją już sama obecność tego, który potrafił zaczarować w słowa nawet najbardziej szarą rzeczywistość”.

Po tak intrygującej prezentacji poety uczniowie zostali podzieleni na grupy i na 45 minut sala konferencyjna GCK zamieniła się w studio redakcyjne. Młodzież w oparciu o fragmenty książki Anny Czerwińskiej – Rydel „Mój brat czarodziej” tworzyła różne teksty informacyjne – ogłoszenia, notatki kryminalne, reklamy, e –maile. Było dużo śmiechu i dobrej zabawy językiem i słowem. Przedstawiciele grup na koniec zaprezentowali efekty swojej poczynań przed zespołem redakcyjnym. Za zaangażowanie i wspaniałą pracę uczniowie zostali nagrodzeni zakładkami do książek.

Podczas spotkania zorganizowany był również kiermasz książek wydawnictwa Akapit Press. Warsztaty przybliżyły młodzież do świata mediów. Zdobytą wiedzę i praktyczne wskazówki uczniowie będą mogli wykorzystać przy redagowaniu szkolnych gazetek. Istotne jest również pobudzenie aspiracji twórczych uczestników oraz rozwijanie umiejętności edytorskich.

Iwona Lech

Licznik odwiedzin: 51243